fbpx

Paznokieć wrastający/wkręcający

Wrastające paznokcie – przyczyny

Można wskazać dwie przyczyny wrastających paznokci. Niektóre rosną samoistnie w dół, wbijając się w wał paznokciowy, co może stanowić przypadłość genetyczną. Drugim powodem jest uraz mechaniczny – spowodowany noszeniem ciasnych, niewygodnych butów, przeciążeniem stóp podczas treningów sportowych, problemami z haluksami czy wreszcie niewłaściwym obcinaniem paznokci.

Dlaczego niezbędna jest wizyta u podologa?

Wrastający paznokieć może na początku mniej boleć, jednak nawet niewielkie dolegliwości powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Jak rozpoznać wrastający paznokieć? Poza bólem palca (nasilającym się przy chodzeniu, po założeniu obuwia), zaobserwujemy zaczerwienienie i opuchliznę wokół wału paznokciowego, a jeśli paznokieć przebije skórę – także krwawienie. Zlekceważenie problemu będzie nas niestety wiele kosztować. Pojawiająca się wydzielina ropna i tzw. „dzikie mięso” (hipergranulacja) mogą doprowadzić nawet do trudności z chodzeniem. Zaawansowana faza schorzenia jest niezwykle bolesna i bardzo trudna do opanowania. Wielu pacjentów udaje się wówczas do chirurga, który zazwyczaj usuwa płytkę paznokciową. To nieprzyjemny zabieg, który przeważnie nie rozwiązuje problemu – u 70% chorych odrastający paznokieć ponownie wrasta w skórę. Dlatego warto poddać się ortonyksji, czyli terapii wrastających paznokci przy użyciu klamer, przeprowadzanej pod nadzorem podologa.

Klamry na paznokcie – zalety

Zadaniem klamry jest spłaszczenie płytki paznokcia lub zmiana toru jego wzrostu – działa więc jak aparat ortodontyczny na zęby. To metoda bezinwazyjna i bezbolesna, przynosząca trwałe efekty. Klamra dobierana jest indywidualnie, w zależności od kształtu płytki i stopnia wrastania paznokcia. Zaletą klamer jest to, że natychmiast usuwają ból i pozwalają uniknąć operacji. Ponadto nie przeszkadzają podczas chodzenia i nie ograniczają sprawności ruchowej. Klamry zakłada się zarówno profilaktycznie, w sytuacji łagodnego wrastania paznokcia, jak i w ciężkich przypadkach – zamiast operacji.

Klamra jest mocowana pod brzegiem paznokcia, w miejscu gdzie zaczyna wrastać w skórę. Końcówka klamry zostaje odpowiednio ukształtowana i dopasowana do grubości płytki paznokciowej. Powstałe haczyki mocuje się pod płytką. Dzięki nim reguluje się siłę działania ramienia klamry. Klamrę pacjent będzie nosił do czasu zlikwidowania problemu, a więc całkowitego wzrostu paznokcia (nawet około roku). Należy ją zmieniać mniej więcej co dwa miesiące. Codziennie należy natomiast wykonywać tamponowanie. Tamponada to miękka fizelina, którą aplikujemy w wale paznokciowym w celu oddzielenia paznokcia od tkanek i poszerzenia przestrzeni między płytką a wałem. Po nałożeniu klamry podolog pokaże, jak zrobić to prawidłowo.

Niekiedy wystarczy jedna wizyta, by poczuć ulgę.

Podoklamra

Klamra BS

Zobacz na czym polega aplikacja czasowego implantu do korekcji paznokci firmy Podopharm

 

Umów się na wizytę już dziś!

Gwarantujemy indywidualne podejście. Umów się już dziś!

 

Masz pytania? Potrzebujesz konsultacji?

Napisz do nas!

Skorzystaj z poniższego formularza lub zadzwoń na numer +48 889 600 650.

Odpowiedź na swoje zapytanie otrzymasz w ciągu 24h.

 

 

TOP