fbpx

Pękające pięty

Pękająca skóra na piętach to problem nie tylko estetyczny, lecz także zdrowotny, który świadczy na przykład o niewłaściwej diecie oraz nieumiejętnej pielęgnacji stóp. Bez pomocy specjalisty może doprowadzić do poważnych dolegliwości – bólu, krwawienia, a nawet infekcji. Jak leczyć pękające pięty i co zrobić, aby problem nie powracał?
Dlaczego skóra na piętach pęka?

Źle nawilżona, wysuszona skóra pięt, którą pokrywa nadmierna ilość zrogowaciałego naskórka, z czasem zaczyna pękać. Przyczynia się do tego także to, że rogowacenia często pojawiają się w miejscach stałego nacisku i tarcia. Widoczne szczeliny dotyczą przeważnie właśnie części naskórka, jednak zdarza się, że sięgają aż do skóry właściwej. Towarzyszy temu silny ból i krwawienie, a taki stan jest niebezpieczny dla organizmu, ponieważ łatwo wtedy o zakażenie – pęknięcia i rozpadliny stanowią idealne miejsce dla rozwoju chorobotwórczych bakterii. To dlatego tak ważna jest odpowiednio szybka reakcja i wizyta u podologa.

Jakie są najczęstsze przyczyny pękających pięt?

Powodem może być niewłaściwa dieta, uboga w witaminę A oraz zbyt mała ilość dostarczanych do organizmu płynów. Kolejna przyczyna to źle dobrane obuwie – zbyt ciasne, wykonane z materiałów syntetycznych, które nie przepuszczają powietrza, a także skarpetki ze sztucznych tkanin. Problem pękających pięt dotyka również często osoby otyłe. Rogowacenie, a w efekcie pękanie naskórka, może też spowodować niewłaściwa higiena i pielęgnacja stóp, w tym nadmierne, zbyt częste usuwanie naskórka tarką albo pumeksem, co sprawia, że problem tylko się nasila.

Udaj się do podologa

Podczas wizyty w gabinecie podologicznym specjalista wykona odpowiedni zabieg, stosując dedykowane do tego preparaty zmiękczająco-złuszczające. Przy pomocy takich narzędzi, jak skalpel, dłutko czy frez ścierny dokona bezbolesnego usunięcia zrogowaciałego naskórka oraz oczyści szczeliny. W razie potrzeby założy też opatrunek. Podolog podpowie także, jak prawidłowo samodzielnie pielęgnować objęte leczeniem miejsca i pomoże dobrać krem do stóp z odpowiednią zawartością mocznika, który zmiękczy skórę, nie powodując jej wysuszenia. Pozbycie się problemu pękających pięt może zająć trochę czasu – zdarza się, że całkowite wyleczenie będzie wymagało kilku wizyt. Ważna jest także systematyczność w stosowaniu zaleconych preparatów i odpowiednia samodzielna pielęgnacja pomiędzy kolejnymi wizytami w gabinecie.

Ponadto konieczne jest wyeliminowanie czynników, które nasilają dolegliwości – powinniśmy nosić jedynie wygodne obuwie i skarpetki wykonane z naturalnych tkanin, a także unikać samodzielnego usuwania zrogowaceń przy pomocy ostrych narządzi – zastąpmy je tymi z papierowymi powierzchniami trącymi.

 

Umów się na wizytę już dziś!

Gwarantujemy indywidualne podejście. Umów się już dziś!

 

Masz pytania? Potrzebujesz konsultacji?

Napisz do nas!

Skorzystaj z poniższego formularza lub zadzwoń na numer +48 889 600 650.

Odpowiedź na swoje zapytanie otrzymasz w ciągu 24h.

 

 

TOP