Brodawki
Brodawki (łac. verrucue, pot. kurzajki) szorstkie wybrzuszenie w kolorze skóry o szarym lub żółtawym odcieniu, występują pojedynczo lub w większych skupiskach, te na podeszwach stóp są często bolesne.
Pojawiają się one wskutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus – HPV), a właściwie jego skórnej odmiany, zakażającej komórki naskórna, nabłonka i błon śluzowych. Zaś upośledzona odporność komórkowa podnosi ryzyko zachorowania.
Jest wiele odmian tego wirusa jednak nieliczne z nich wywołują interesujące nas w tym miejscu zmiany.
- HPV 1 – brodawki stóp i rąk tzw. Myrmecia
- HPV 2 – brodawki zwykłe i kłykciny u dzieci
- HPV 3 – brodawki płaskie
- HPV 4 – brodawki zwykłe dłonie i stopy
- HPV 7 – przerosłe brodawki zwykle u rzeźników
Do zakażenia dochodzi na skutek bezpośredniego kontaktu: skóra do skóry, dotykanie przedmiotów, na których może znajdować się wirus, noszenie zakażonego obuwia (zwłaszcza na gołe stopy), korzystanie z miejsc o podwyższonym ryzyku bez obuwia ochronnego (baseny, sauny, szatnie itp.).
Wyróżnia się kilka rodzajów brodawek, które dają różne symptomy:
- brodawki zwykłe – drobne, nierówne i chropowate lub przerosłe skupienia, głównie na rękach, z barwą szarobrunatną lub zbliżoną do kolorytu skóry, mogą utrzymywać się miesiącami;
- brodawki płaskie – mnogie, płaskie, odgraniczone, uniesione, gładkie , z tendencją do zlewania się i układania liniowo, występujące głównie na grzbietach rąk, twarzy i podudziach, mogą utrzymywać się latami i ustępować samoistnie (z zaczerwieniem i obrzękiem przed zanikiem);
- brodawki stóp (podeszwowe) – typ 1: głębokie, bolesne, zwykle pojedyncze, pokryte zrogowaciałą blaszką – po jej zdjęciu widoczne małe krwawienia;
Mogą pojawiać się właściwie na każdej części ciała. Występują na dłoniach, stopach a nawet na skórze twarzy. W gabinetach podologicznych najczęściej można spotkać klientów ze zmianami rozwijającymi się na grzbietach i podeszwie stopy oraz na palcach, w tym około – i podpaznokciowe.
Brodawki diagnozuje się zwykle u dzieci – 10% populacji najmłodszych, najczęściej w wieku 12-16 lat, w przewadze u dziewcząt.
Gwarantujemy indywidualne podejście. Umów się już dziś!
Masz pytania? Potrzebujesz konsultacji?
Napisz do nas!
Skorzystaj z poniższego formularza lub zadzwoń na numer +48 889 600 650.
Odpowiedź na swoje zapytanie otrzymasz w ciągu 24h.