Depilacja IPL

Na czym polega?

Depilacja IPL jest metodą wykorzystującą światło o wysokiej energii .

Światło to jest pochłaniane przez barwnik zawarty wewnątrz włosa, który odpowiada za jego kolor (melanina), co prowadzi do zmiany energii świetlnej na energię cieplną. Powstałe ciepło powoduje zniszczenie mieszka włosowego, a tym samym zapobiega ponownemu odrastaniu włosów.

Warto tutaj zaznaczyć, że ta technika depilacji działa wyłącznie na włosy znajdujące się w określonej, aktywnej fazie wzrostu – tak zwanym anagenie.

Fakt ten wymusza kilkakrotne powtórzenie zabiegów, gdyż w danym momencie tylko część włosów jest w odpowiedniej fazie wzrostu.

Jakie są zalety depilacji metodą IPL?

Zdecydowanie największą korzyścią depilacji IPL jest fakt, że pozwala ona na uzyskanie trwałego rezultatu, jakim jest usunięcie większości  zbędnego owłosienia. Kolejną niewątpliwą zaletą metody IPL, odróżniającą ją od większości innych metod depilacji, jest to, że zabieg ten jest niemal bezbolesny, co jest ważne szczególnie dla osób o skórze wrażliwej i delikatnej.

Dla osób, które po depilacji mechanicznej (maszynki do golenia, depilatory) lub chemicznej (woski, pianki) cierpią z powodu wrastających włosków i podrażnień skóry, które nie dość że są bolesne, to dodatkowo wyglądają nieestetycznie, depilacja IPL może być przyjemną odmianą, ponieważ przy jej stosowaniu powikłania te nie występują.

Przy użyciu fotoepilacji możliwa jest redukcja, czasami nawet całkowite usunięcie:

 • Stanów zapalnych skóry
 • Pozapalnych przebarwień, będących skutkiem uprzedniego stosowania innych metod eliminujących niechciane owłosienie

Depilację IPL można zastosować w każdym miejscu na ciele – jedynym wyjątkiem są okolice oczu.

Jakie są wady fotoepilacji?

Za wadę można uznać konieczność kilkukrotnego powtarzania tego zabiegu w celu uzyskania trwałego efektu idealnie gładkiej skóry, aczkolwiek warto tu pamiętać o tym, że do tej pory nikt nie wymyślił metody, która zapewni taki efekt już po pierwszym użyciu.

U niektórych pacjentów, z bardzo wrażliwą skóra istnieje ryzyko wystąpienia po zabiegu fotoepilacji zaczerwienienia skóry, ale jest to powikłanie stosunkowo rzadko odnotowywane.

Podczas wykonywania zabiegu u pacjentów cierpiących na niektóre choroby skóry jak grzybica czy opryszczka istnieje ryzyko, że zmiany chorobowe po depilacji IPL pojawią się ponownie (jeśli do tej pory były w fazie remisji) lub ich nasilenie zauważalnie się zwiększy.

Bardzo ważne jest to, aby zabiegi fotoepilacji wykonywała osoba przeszkolona w tym zakresie i mająca odpowiednie doświadczenie, gdyż w przypadku przeprowadzania zabiegu przez osoby niepotrafiące tego robić prawidłowo, zdarzają się:

 • Poparzenia skóry
 • Przemieszczenia barwnika
 • Zmiany o charakterze pęcherzy

Skóra może stać się nieestetycznie przebarwiona, ale także sucha, łuszcząca się i popękana. Możliwe jest również przyspieszenie procesu starzenia się skóry. Niebezpieczne może być także poddawanie działaniu depilacji IPL występujących na skórze zmian o charakterze znamion, gdyż część z nich wykazuje cechy zmian przedrakowych i ich ekspozycja na używane podczas zabiegu światło może sprowokować lub przyspieszyć proces powstawania nowotworu skóry.

Czy istnieją przeciwwskazania do depilacji IPL?

Tak jak w przypadku każdego innego zabiegu, tak i w przypadku depilacji metodą IPL istnieją pewne grupy osób, u których nie można jej wykonywać nigdy, albo przez pewien określony przedział czasu. Najczęściej ograniczenia w stosowaniu danej metody wynikają ze stanu zdrowia osoby, u której dany zabieg ma być wykonany, lub ze względu na przyjmowane przez nią leki i związki paramedyczne. Do najczęściej wymienianych przeciwwskazań do stosowania depilacji metodą IPL należą:

 • Ciąża i okres karmienia piersią
 • Choroby takie jak opryszczka, padaczka, choroby nowotworowe (w tym czerniak, również u osób z najbliższej rodziny), niektóre choroby dermatologiczne (łuszczyca, bielactwo)
 • Występujące kiedykolwiek niepożądane odczyny związane z ekspozycją na światło, w tym fotoalergia, czy pokrzywka świetlna
 • Zmiany będące efektem infekcji toczącej się w obszarze skóry, który ma zostać poddany zabiegowi, ale również rany, oparzenia, czy wypryski
 • Przyjmowanie leków wykazujących działanie światłouczulające – tetracykliny, gryzeofulwina, psolareny, niektóre leki przeciwdepresyjne, leki cytostatyczne, leki stosowane w przypadku arytmii serca
 • Stosowanie ziół takich jak dziurawiec i nagietek – w postaci herbatek ziołowych, kremów
 • Kosmetyki – preparaty zawierające retinol, witaminę C, beta – karoten, kwasy owocowe, ale również samoopalacze
 • Alkohol – nie można go spożywać dzień przed i dzień po zabiegu
 • Przeciwwskazanie czasowe do wykonywania depilacji IPL stanowią również niektóre zabiegi kosmetyczne – depilacja mechaniczna, laserowa dermabrazja oraz peelingi chemiczne, zwłaszcza te głębokie

 

Umów się na wizytę już dziś!

Gwarantujemy indywidualne podejście. Umów się już dziś!

 

Masz pytania? Potrzebujesz konsultacji?

Napisz do nas!

Skorzystaj z poniższego formularza lub zadzwoń na numer +48 889 600 650.

Odpowiedź na swoje zapytanie otrzymasz w ciągu 24h.

 

 

TOP