fbpx

Najczęstsze problemy z paznokciami

Zdrowe paznokcie są cienkie, dość sprężyste, przejrzyste i przylegają do łożyska. Są zbudowane z warstw keratyny i z natury odporne na chemiczne oraz mechaniczne uszkodzenia. Niestety na skutek urazów, osłabienia organizmu, a także niektórych nieprawidłowo wykonanych zabiegów kosmetycznych może jednak dojść do ich uszkodzeń i rozwoju chorób. Jakie są najczęstsze problemy z paznokciami?

Rozdwajanie i łamanie

Powodem rozdwajania i łamania się paznokci może być uszkodzenie mechaniczne (np. silne uderzenie) lub chemiczne (działanie detergentów, zbyt długi kontakt z wodą). Rozdwajanie się płytki bywa też efektem niewłaściwej pielęgnacji – opiłowywania w zły sposób, stosowania preparatów z acetonem. Niezbędne jest wówczas wyeliminowanie przyczyn oraz zastosowanie kuracji wzmacniającej paznokcie – zabiegów regenerujących płytkę, specjalnych odżywek. Warto także zastąpić pilnik metalowy papierowym, który nie powoduje uszkodzeń. Łamliwość i kruchość paznokci może być także spowodowana niewłaściwą dietą – niedoborem witamin i minerałów, w szczególności witaminy A, C, witamin z grupy B, cynku, magnezu i krzemu. Dobrze wówczas wzbogacić codzienne menu w produkty, które je zawierają.

Grzybica

To choroba, która dotyka wiele osób, choć często nie zdają one sobie nawet z tego sprawy. Swędzenie to najczęstszy, zazwyczaj lekceważony, objaw. Do infekcji grzybiczych dochodzi, kiedy płytka paznokcia jest uszkodzona lub mocno osłabiona – np. z powodu zbyt krótkiego obcięcia paznokci, noszenia ciasnego obuwia, stosowania akrylowych lakierów. Rozwojowi grzybicy sprzyja ciepło i wilgoć – dlatego znacznie częściej dotyka paznokci stóp. Zarazić się nią można np. na basenie, w saunie, używając cudzych przyborów do pielęgnacji paznokci, a nawet chodząc boso w miejscach publicznych (np. latem, w pobliżu plaży). W wyniku grzybicy paznokieć zmienia barwę na żółtawą, a potem brązową. Płytka rozwarstwia się, łuszczy i staje się bardzo gruba – tak, że trudno ją przyciąć. Leczenie wymaga cierpliwości, ponieważ może trwać nawet kilka miesięcy. Najczęściej stosuje się preparaty bezpośrednio na zainfekowane miejsce, jednak zdarza się, że konieczne jest przyjmowanie leków doustnych.

Pałeczka ropy błękitnej

To bakteria, która wywołuje zakażenie zwłaszcza u osób z obniżoną odpornością. W przypadku infekcji paznokci przyczyną może być niestarannie i niehigienicznie przeprowadzony manicure lub pedicure, ale też przebywanie w miejscach publicznych o natężonych ruchu (np. na basenie). Skutkiem działania bakterii bywa oddzielenie się płytki od łożyska. Pod paznokciem może wówczas dojść do rozwoju zakażenia, dlatego trzeba obciąć go możliwie najkrócej. Objawem tego jest pojawienie się zielonych plam lub nawet zabarwienie się całej płytki na zielono. W skrajnych przypadkach dochodzi do całkowitego zejścia paznokcia. Leczenie polega na oczyszczeniu paznokcia i wdrożeniu działań przeciwbakteryjnych – specjalne środki zniszczą kolonie bakterii.

Onycholiza

To inaczej odstający paznokieć. Uszkodzona płytka paznokciowa odwarstwia się od łożyska. Wówczas między płytkę a łożysko dostaje się powietrze i zanieczyszczenia, przez co paznokieć zmienia barwę z różowej na białą lub żółtą. Przyczyną mogą być infekcje (wywołane przez grzyby, bakterie i wirusy), ale też poważniejsze choroby, nie tylko skóry (np. przez łuszczyca, cukrzyca, problemy z tarczycą). Najczęściej do odwarstwienia płytki paznokcia dochodzi jednak na skutek uszkodzeń mechanicznych – niewłaściwie wykonanego manicure, podważenia płytki podczas usuwania zanieczyszczeń spod paznokci, a także podczas przedłużania paznokci, gdy zostanie na nie położony zbyt ciepły akryl. Problem dotyczy również kobiet, które lubią mieć bardzo długie paznokcie – wówczas uderzają nimi o twarde powierzchnie podczas codziennych czynności (choćby o klawiaturę komputera czy telefonu). Onycholizę często obserwuje się także na paznokciach stóp – tu przyczyną jest zazwyczaj ucisk w bucie (np. w przypadku butów na obcasie, kiedy cały ciężar ciała spoczywa właśnie na palcach). Uszkodzony paznokieć najlepiej obciąć bardzo krótko i czekać aż odrośnie, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami. Jeżeli przyczyną onycholizy są choroby i infekcje, trzeba skupić się na ich leczeniu.

Plamki na paznokciach

Białe plamki są bardzo często sygnałem, że organizmowi brakuje wapnia, cynku i żelaza. Mogą też świadczyć o problemach hormonalnych. Co ciekawe, pojawiają się także, kiedy zbyt mocno wycinamy skórki.

 

Umów się na wizytę już dziś!

Gwarantujemy indywidualne podejście. Umów się już dziś!

 

Masz pytania? Potrzebujesz konsultacji?

Napisz do nas!

Skorzystaj z poniższego formularza lub zadzwoń na numer +48 889 600 650.

Odpowiedź na swoje zapytanie otrzymasz w ciągu 24h.

 

 

TOP